O WARSZTATACH

Założycielka Pracowni i prowadzenie wielu warsztatów – Aleksandra Kajewska – mgr pedagogiki o specjalności animacja społeczno-kulturalna. 

W roku 2006 zostały powołane do życia Warsztaty Witrażowe, które swoje miejsce miały 
w MDK Batory w Chorzowie. Na ich bazie powstała Pracownia Działań Twórczych, gdzie do dzisiaj realizowane są zajęcia i poznawane różne techniki twórcze.

Od lipca 2015 roku Pracownia ma swoją własną siedzibę  w Chorzowie, przy ul. Poniatowskiego 6.

Idea Pracowni.
Jestem zwolenniczką nauki od podstaw, ale w miłej atmosferze pozbawionej stresu i rywalizacji. Każda twórczość wymaga pracy, zaangażowania, cierpliwości i pokory i to próbuję to w czasie zajęć przekazać, nie oszukując, że w krótkim czasie można zgłębić technikę.
Uważam, że najważniejsza jest cykliczna, systematyczna praca i tylko taka może dać zadowalające efekty. Jednak w obecnych czasach nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić, dlatego prowadzę również pojedyncze zajęcia, ale trzymając się idei nauki od podstaw, bez udawania że po takich zajęciach już wszystko się umie. Staram się w tym czasie umożliwić osobom sprawdzenie czy taka forma samorealizacji im odpowiada, zarazić nową pasją i nakłonić do dalszych poszukiwań i rozwoju, czy to na moich zajęciach czy już samodzielnie w domu.

Ważne jest dla mnie, żeby wszystko odbywało się w formie zabawy, żeby czas spędzony na zajęciach nie był tylko 'kursem', ale relaksem i odreagowaniem codziennych stresów.


Ponieważ twórczość nie ma wieku, zapraszamy osoby i młodsze i starsze i te bardzo, bardzo dorosłe. Nie ma znaczenia wykonywany zawód, to czy się jest osobą studiującą, pracującą, czy na emeryturze. Każdy może znaleźć u nas swoje miejsce i swoja pasję.Warsztaty, które prowadzę :

Witraż – nauka od podstaw – powstaje prosta rzecz, wg własnego pomysłu i możliwości technicznych, nie używam szablonów, dzięki czemu każdy z uczestników tworzy coś innego, ale swojego własnego. Poznaje się cały etap powstawania witrażu od cięcia szkła po lutowanie. Ponieważ początki nie są łatwe, więc rzeczy nie są duże, ale efekty zawsze satysfakcjonujące.


Mozaika – ozdoby przy użyciu szkła witrażowego. Nauka obejmuje naukę cięcia szkła, poznanie rodzajów technik, stworzenie własnego projektu i wykonanie zakończone fugowaniem. Pierwsze (pojedyncze zajęcia) to stworzenie elementu, który może być podkładką pod kubek albo ozdobą do postawienia lub powieszenia. Kolejne zajęcia to większe elementy, wieszaczki na biżuterię, ramki na zdjęcia, lusterka, formy 3D – lampiony, miseczki, itp.


Świece – prawdziwa twórcza zabawa z kolorami. Uczestnicy uczą się topić i barwić wosk, odlewając kolorową stojącą świecę. Świece to dobre ćwiczenie cierpliwości, ponieważ tutaj sporo czasu zajmuje czekanie 'aż się ostudzi' . Jeżeli są kolejne zajęcia, przechodzi się na trudniejsze poziomy związane z wycinaniem kształtów, zdobieniem różnymi elementami, formami zwijanymi, itp.


Papierowa biżuteria – biżuteria, która powstaje głównie z papierowych cienkich pasków. Dzięki temu tworzy się dokładnie takie 'koraliki' jakie się chce i dzięki temu osiąga absolutnie niepowtarzalne efekty. Osobiście lubię tworzyć nie tylko biżuterię, ale również elementy z których się ozdoby robi i staram się tym zarazić innych. Papier jest niezwykle plastyczny i można stworzyć multikolorowe cuda, które w ogóle nie wyglądają jak papier.


Rzeźby z tkaniny – Powertex lub Paverpol - w miarę nowa technika, dzięki której można zbudować bardzo plastyczną i finezyjną rzeźbę. Używa się głównie materiału i specjalnego preparatu, dzięki któremu tkanina zastyga. Najczęściej powstają stojące rzeźby kobiece, etniczne, retro - jest tu spore pole do wyobraźni i twórczości. Warsztaty są prowadzone w ramach Sobotnich Spotkań (S)Twórczych.


Warsztaty prowadzone przez nasze instruktorki.

Karolina.


Decoupage - tworzenie ozdób przy użyciu serwetek, specjalnych papierów, farb i wielu rodzajów chemii, dzięki której prace wyglądają na stare, srebrzyste, złociste, a przede wszystkim niepowtarzalne. Decoupage jest częścią Pracowni Papieru.


Scrapbooking - tworzenie oryginalnych kartek okolicznościowych na każda okazję, albumów na zdjęcia. Przy użyciu kartek, dziurkaczy, sznurków, materiałów, pieczątek, tworzy się niepowtarzalne kompozycje. Propozycja dla wszystkich, a w szczególności dla  bardzo dorosłych osób, które będą miały okazję błysnąć talentem tworząc piękne prace, ciekawe albumy zdjęć swoich dzieci i wnuków. Scrapbooking jest częścią Pracowni Papieru.


Papierowa wiklina - ozdoby wyplatane ze specjalnych papierowych rurek. Można robić osłonki na doniczki, koszyczki, szkatułki, biżuterię. Wiklina jest częścią Pracowni Papieru.Papierowa biżuteria – biżuteria, która powstaje głównie z papierowych cienkich pasków. Dzięki temu tworzy się dokładnie takie 'koraliki' jakie się chce i dzięki temu osiąga absolutnie niepowtarzalne efekty. Osobiście lubię tworzyć nie tylko biżuterię, ale również elementy z których się ozdoby robi i staram się tym zarazić innych. Papier jest niezwykle plastyczny i można stworzyć multikolorowe cuda, które w ogóle nie wyglądają jak papier. Biżuteria jest częścią Pracowni Papieru.

Tworzenie węży z koralików -  technika polegająca na misternym połączeniu koralików w piękny wzór. Technika do najprostszych nie należy, ale przy odrobinie ćwiczeń można ją bardzo dobrze opanować.

Warsztaty są prowadzone w ramach Sobotnich Spotkań (S)Twórczych.

Bubblleefect- technika zdobienia szkła lub ceramiki za pomocą tuszy Color Ink i specjalnego rozpuszczalnika. Uzyskujemy ciekawe i niepowtarzalne efekty, charakterystyczne "bąble". 

Warsztaty są prowadzone w ramach Sobotnich Spotkań (S)Twórczych.

Biżuteria kumihimo - japońska technika wyplatania ozdobnych lin i sznurków.
przy niewielkim wysiłku powstają kolorowe bransoletki, naszyjniki i inne ozdoby.
Polecamy wszystkim, którzy chcą spróbować czegoś nowego i kolorowego.


Makrama - technika znana od tysięcy lat, polegająca na wiązaniu sznurków bez użycia igieł lub drutów. W czasie naszych zajęć będzie można stworzyć w tej technice małe, biżuteryjne formy ...